پروتکل امن SSL

پروتکل امن SSL یکی از پروتکل‌های استاندارد جهت انتقال داده‌ها بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) به صورت رمزنگاری شده است. در ادامه مطلب با وطن وب هاست همراه باشید.

SSL به چه معناست؟

کلمه SSL مخفف عبارت Secure Socket Layer به معنای “لایه امن پروتکل” است و با نام‌های زیر شناخته و ربط داده می‌شود:

– Https (پروتکل امن)

– Hypertext transfer protocol over secure layer (پروتکل انتقال ابر داده از طریق لایه امنیتی)

– s-HTTP

– Secure HTTP

این پروتکل در تاریخ ۱۹۹۶ توسط شرکت Netscape طراحی شد و به سرعت به یک پروتکل برای انتقال داده‌ها به صورت امن، مورد استفاده قرار گرفت.

پروتکل امن SSL
پروتکل امن SSL

پروتکل امن SSL چیست؟

SSL یک پروتکل استاندارد و رایج امنیتی برپایه رمزگذاری است که در آن داده‌های رد و بدل شده بین سرویس دهنده (Server) و سرویس گیرنده (Client) توسط کلیدهای خاصی خصوصی و عمومی رمزنگاری (Encrypt) شده و در سمت دیگر رمزگشایی (Decrypt) می‌شود. امنیت در این پروتکل دو طرفه است؛ یعنی در هر دو طرف، فرایند رمزنگاری و رمزگشایی انجام می‌گیرد.

بسیاری از سرویس دهندگانی که اطلاعات و داده‌های حساس مانند اطلاعات کارت‌های بانکی (مثلاً در شبکه بانکی کشور)، کارت‌های شناسایی، رمزهای عبور مهم و … را بین خود و سرویس گیرنده رد و بدل می‌کنند، از پروتکل‌های امنیتی مانند SSL استفاده می‌کنند.

پروتکل SSL
پروتکل SSL

تعدادی از ارائه دهندگان پروتکل امن SSL:

شرکت‌های بسیاری اقدام به ارائه سرویس‌های پروتکل امن SSL کرده اند. با این حال، تعدادی از ارائه دهندگان، شرکت‌های زیر هستند:

– Entrust

– Digicert

– Sectigo

– RapidSSL

– Certum

و …

گواهینامه های معتبر SSL در مجموعه وزین وطن وب هاست ارائه و به رایگان برای مشترکین محترم نصب و تنظیم می گردند. در ادامه لینک خرید گواهینامه های امنیتی SSL برای شما قرار داده شده است:

گوهینامه های امنیتی SSL برای دامین های بین المللی

گواهینامه های امنیتی SSL برای دامین های ملی ( ایران )

 

منابع : وطن وب هاست / بایت گیت

2 پاسخ

  1. سلام ممنونم مطلب عالی بود
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *