در این مقاله از وطن وب هاست، قصد داریم توضیحاتی در باب تفاوت تحریم رجیستری (Registry) و تحریم رجیسترار (Registrar) ارائه دهیم. با وطن وب هاست همراه باشید.

پیش تر در مقاله “تفاوت رجیستری و رجیسترار” به بررسی تفاوت این دو سازمان و نحوه عملکرد آن دو پرداختیم. توصیه می گردد پیش تر مقاله مذکور را مطالعه فرمائید.

در ارتباط با مسائل تحریم باید گفت تحریم این دو سازمان کاملا” متفاوت است که در ادامه به آن می پردازیم.

تحریم رجیسترار:

همان طور که می دانیم رجیسترار ها شرکت هایی هستند که خدمات دامنه را به عموم مردم ارائه می نمایند. در صورتی که یک رجیسترار منطبق بر قوانین ایالات متحده، اشخاص ایرانی را تحریم نماید، معمولاً خدمات خود را تا پایان قرارداد (تاریخ انقضای دامنه) به کاربر ارائه خواهد داد و طی چندین مرحله، فرصت انتقال و خروج آن دامنه تحریم شده را به رجیسترار دیگری می دهد.

بدین گونه کاربر می تواند دامنه خویش را از رجیسترار تحریم کننده (مبدا) به رجیسترار دیگری انتقال دهد. با این انتقال در صورتی که رجیسترار مقصد مشکلی با مشتریان ایرانی نداشته باشد، مشکلی برای دامنه نیز به وجود نخواهد آمد. با این انتقال، دامنه یک سال تمدید شده و تحریم قبلی آن بی اثر می گردد.

در صورتی که دامنه شما توسط یک رجیسترار تحریم شود، پس از بررسی کامل شرایط تحریم پیش آمده و در صورت داشتن اجازه خروج دامنه، می توانید دامنه خود را به رجیسترار ثانویه ای که مشکلی با مشتریان ایرانی ندارد منتقل نمایید.

تحریم رجیستری:

همان طور که می دانیم رجیستری ها سازمان هایی هستند که مالکیت پسوند، تبیین قوانین مربوط به آن پسوند و مدیریت کلی آن پسوند را بر عهده دارند. به عنوان مثال شرکت Verisign مالک پسوند .com می باشد.

تحریم رجیستری بسیار خطرناک تر از تحریم رجیسترار است. با این تفاوت که امکان بی اثر سازی این تحریم میسر نیست. در صورتی که یک رجیستری منطبق بر قوانین ایالات متحده، اشخاص ایرانی را تحریم نماید، و شما دامنه خود را با مشخصات ایرانی ثبت کرده باشید، عملاً دامنه از دست رفته است. زیرا رجیستری مالک آن پسوند دامنه می باشد و شرایط و قوانین آن پسوند را، آن رجیستری تعیین می نماید.

شرایط در کلیه رجیسترارها نیز یکسان می باشد. یعنی کاربر به هر کجا هم که بخواهد دامنه خود را منتقل کند، آن رجیسترار تابع قوانین رجیستری آن پسوند خواهد بود. پس انتقال دامنه به طور مثال از یک رجیسترار آمریکایی به یک رجیسترار آسیایی یا اروپایی بی فایده خواهد بود. زیرا در کلیه رجیسترارها در سراسر جهان، برای آن پسوند خاص، آن رجیستری است که تصمیم نهایی را می گیرد و شرایط یکسان خواهد بود.

در صورتی که دامنه شما توسط یک رجیستری تحریم شود، دامنه از دست خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *